12% SLEVA na dětský nábytek z vybraných kolekcí. 👉 Klikejte na kategorii Slevy.

Podle jakých parametrů vybrat správnou matraci, aby vyhovovala vašemu tělu

✎ 7 min čtení

blog spanek

Je známým faktem, že spánek tvoří až třetinu života člověka. Výběru vhodné matrace pro vaše tělo byste z tohoto důvodu měli věnovat zvýšenou pozornost. Pojďte se podívat na 5 základních tipů, jak vybrat tu ideální pro vás. Cupra Therapy

1/ Každému sedí jiná tuhost matrace, zvolte si ideální tvrdost pro vaše potřeby

Každý člověk je jiný a vyhovuje mu odlišná tvrdost matrace. Váš komfort je nejdůležitější, proto dát na doporučení druhých se nemusí vyplatit. Spolehněte se při výběru hlavně na své pocity a zkušenosti, abyste zvolili to nejlepší pro vaše tělo.

Tvrdost matrací se uvádí v rozmezí od 1 (nejměkčí) do 7 (nejtvrdší). Jaké jsou jejich výhody dle tuhosti a pro koho jsou vhodné?

 1. Měkké – nejčastěji se jedná o matrace latexové nebo ze studené pěny, případně paměťové pěny. Jsou ideální volbou pro osoby s bolavými klouby a se sklony k otlakům.
 2. Středně tuhé – jde o nejvíce využívané matrace a hodí se pro většinu lidí díky své schopnosti udržet páteř v rovině. Vyrábí se z latexu, studené i paměťové pěny, pružin či taštiček třeba také z různých přírodních materiálů, např. extraktů ze sóji, eukalyptu apod.
 3. Tuhé – do matrací se nejčastěji přidává vyztužení v podobě pevných koňských žíní nebo kokosových vláken, dodávají matraci tuhost a taky větší prodyšnost.
 4. Nejtvrdší – ideální typ matrace pro osoby, které mají vyšší tělesnou váhu a potřebují udržet tělo v rovině. Díky speciálnímu profilování je možné vytvořit až 7 anatomických zón, které uloží páteř i končetiny do vhodných poloh.
 5. Dvojí tuhost – jde o velmi oblíbený typ. Z každé strany je jiná tuhost, díky tomu můžete vždy jednoduše matraci jen otočit a ležet na tvrdosti, která vám aktuálně více vyhovuje.

 

2/ Myslete na vhodnou výšku matrace

Ideální výška matrace je závislá na váze i zdravotním stavu člověka, pohybuje se přibližně od 14 cm. V případě, že máte potíže se vstáváním nebo ho chcete mít více komfortní, tak čím vyšší matraci pořídíte, tím lépe uděláte.

Vyšší matrace se doporučují pro:

 • seniory,
 • osoby se sníženou hybností,
 • osoby s onemocněním pohybového aparátu.

3/ Základní druhy matrací

Máte problém se vyznat, jaký rozdíl je v jednotlivých druzích matrací? Existuje několik základních typů, ze kterých můžete vybírat. Mezi nejvyužívanější se řadí:

 • Pěnové matrace – předností pěnových matrací je jejich pružnost, prodyšnost, a hlavně vysoká elasticita. Snadno se přizpůsobí vašemu tělu, páteř i končetiny budou v přirozeném i stálém umístění a umožní vám tak zdravěji spát. Jde o velice oblíbené matrace v současné době. Mívají obvykle snímatelné pratelné potahy.
 • Taštičkové matrace – získaly své pojmenování podle jádra, které je vyrobené z ocelových pružin zabalených do textilních taštiček. Když si na matraci člověk lehne, tak se stlačí jen pružinky, které jsou přímo pod tělem a dojde k přirozenějšímu umístění páteře i končetin během spánku. Velkou výhodou je, že matraci můžete umístit na jakoukoliv podložku od roštu po pevnou desku.
 • Přírodní matrace – matrace z BIO materiálů jsou v poslední době často vyhledávané. Jedná se o vysoce hypoalergenní a elastické typy, které jsou skvěle prodyšné a zajistí pro vás kvalitní spánek. V případě využití pěn dochází k jejich obohacení o různé extrakty, např. eukalyptus, levanduli, meduňku apod.

Na trhu najdete i další druhy, např. latexové, lamelové nebo sendvičové. Vše záleží na vašich potřebách.

.
.
.
.

 

4/ Materiál matrace je základem spokojeného spánku

Kokosová vlákna pomáhají tělu držet páteř i při spánku ve zdravé poloze, jde o velmi kvalitní oporu, která zajistí tvarovou stálost každou noc. Díky své vysoké schopnosti odvádět vlhkost se hodí i pro osoby s vyšší potivostí.

Matrace s koňskými žíněmi patří mezi nejluxusnější druhy na trhu. Jsou výborně prodyšné a odvádí skvěle vlhkost. Jejich velkou předností je i odklánění geopatogenních zón, což pomůže ke kvalitnějšímu spánku. Jedná se o plně antialergenní matrace a účinně bojují i proti tvoření plísní či bakterií.

Matrace obohacené o mořskou trávu jsou vysoce elastické, zachovávají si tak původní tvar a prodlužuje se celková životnost. Vyznačuje se aromaterapeutickými vlastnostmi, které pomáhají mít kvalitní spánek. Je plně antialergenní a brání usazování plísní i bakterií.

Na trhu můžete sehnat také matrace s extrakty z eukalyptu, levandule, heřmánku nebo jiných bylinek. Každá má své specifické vlastnosti, proto je nejlepší vybrat dle vlastních preferencí.

 

5/ Při výběru matrace myslete i na věk uživatele – každé období má jiné potřeby

Každé věkové období má jiné požadavky pro spánek a s tím související potřeby, které jsou kladené na matrace. Máme 4 základní rozdělení dle věku:

 1. Matrace pro miminka a do dětských postýlek je potřeba vybírat zvlášť obezřetně, protože v lůžku děťátka stráví podstatně více času než dospělý člověk. Volí se nejčastěji z kokosových vláken, mořské trávy nebo jiných přírodních materiálů, které zajistí perfektní odvětrávání.
 2. Dětské matrace a matrace pro studenty byste měli vybírat ideálně z tvrdších variant nebo s tuhostí dvojího typu, aby si dítě mohlo při svém růstu vybrat vždy aktuálně pohodlnější stranu.
 3. V matracích pro dospělé máte nejširší možnosti pro výběr. Stačí si zvolit dle svých preferencí v materiálu i tuhosti od měkkých po tvrdé typy.
 4. Matrace pro seniory se doporučuje pořizovat s vyšší výškou a měkčí tuhostí. Obojí z důvodu, aby se z postele lépe vstávalo a nedělaly se zbytečně otlaky.

Investice do zdraví se vyplatí, začněte u volby správné matrace. Nekupujete si ji každý den, proto byste její výběr neměli v žádném případě uspěchat ani podcenit. Zamyslete se nad tím, co vám vyhovuje a omrkněte nabídku na trhu. Ideální matraci najdete, stačí si jen uvědomit své potřeby a zúžit výběr.