Propásli jste benlemácké narozeniny? Nevadí. S kódem PROTEBE5 máte 5% slevu na vše neakční ve vašem košíku.

Podle jakých parametrů vybrat správnou matraci, aby vyhovovala vašemu tělu

Je známým faktem, že spánek tvoří až třetinu života člověka. Výběru vhodné matrace pro vaše tělo byste z tohoto důvodu měli věnovat zvýšenou pozornost. Pojďte se podívat na 5 základních tipů, jak vybrat tu ideální pro vás.

 

1)    Každému sedí jiná tuhost matrace, zvolte si ideální tvrdost pro vaše potřeby

Každý člověk je jiný a vyhovuje mu odlišná tvrdost matrace. Váš komfort je nejdůležitější, proto dát na doporučení druhých se nemusí vyplatit. Spolehněte se při výběru hlavně na své pocity a zkušenosti, abyste zvolili to nejlepší pro vaše tělo.

Tvrdost matrací se uvádí v rozmezí od 1 (nejměkčí) do 7 (nejtvrdší). Jaké jsou jejich výhody dle tuhosti a pro koho jsou vhodné?

 1. Měkké – nejčastěji se jedná o matrace latexové nebo ze studené pěny, případně paměťové pěny. Jsou ideální volbou pro osoby s bolavými klouby a se sklony k otlakům.
 2. Středně tuhé – jde o nejvíce využívané matrace a hodí se pro většinu lidí díky své schopnosti udržet páteř v rovině. Vyrábí se z latexu, studené i paměťové pěny, pružin či taštiček třeba také z různých přírodních materiálů, např. extraktů ze sóji, eukalyptu apod.
 3. Tuhé – do matrací se nejčastěji přidává vyztužení v podobě pevných koňských žíní nebo kokosových vláken, dodávají matraci tuhost a taky větší prodyšnost.
 4. Nejtvrdší – ideální typ matrace pro osoby, které mají vyšší tělesnou váhu a potřebují udržet tělo v rovině. Díky speciálnímu profilování je možné vytvořit až 7 anatomických zón, které uloží páteř i končetiny do vhodných poloh.
 5. Dvojí tuhost – jde o velmi oblíbený typ. Z každé strany je jiná tuhost, díky tomu můžete vždy jednoduše matraci jen otočit a ležet na tvrdosti, která vám aktuálně více vyhovuje.

 

2)    Myslete na vhodnou výšku matrace

Ideální výška matrace je závislá na váze i zdravotním stavu člověka, pohybuje se přibližně od 14 cm. V případě, že máte potíže se vstáváním nebo ho chcete mít více komfortní, tak čím vyšší matraci pořídíte, tím lépe uděláte.

Vyšší matrace se doporučují pro:

 • seniory,
 • osoby se sníženou hybností,
 • osoby s onemocněním pohybového aparátu.

 

3)    Základní druhy matrací

Máte problém se vyznat, jaký rozdíl je v jednotlivých druzích matrací? Existuje několik základních typů, ze kterých můžete vybírat. Mezi nejvyužívanější se řadí:

 • Pěnové matrace – předností pěnových matrací je jejich pružnost, prodyšnost, a hlavně vysoká elasticita. Snadno se přizpůsobí vašemu tělu, páteř i končetiny budou v přirozeném i stálém umístění a umožní vám tak zdravěji spát. Jde o velice oblíbené matrace v současné době. Mívají obvykle snímatelné pratelné potahy.
 • Taštičkové matrace – získaly své pojmenování podle jádra, které je vyrobené z ocelových pružin zabalených do textilních taštiček. Když si na matraci člověk lehne, tak se stlačí jen pružinky, které jsou přímo pod tělem a dojde k přirozenějšímu umístění páteře i končetin během spánku. Velkou výhodou je, že matraci můžete umístit na jakoukoliv podložku od roštu po pevnou desku.
 • Přírodní matrace – matrace z BIO materiálů jsou v poslední době často vyhledávané. Jedná se o vysoce hypoalergenní a elastické typy, které jsou skvěle prodyšné a zajistí pro vás kvalitní spánek. V případě využití pěn dochází k jejich obohacení o různé extrakty, např. eukalyptus, levanduli, meduňku apod.

Na trhu najdete i další druhy, např. latexové, lamelové nebo sendvičové. Vše záleží na vašich potřebách.

 

4)    Materiál matrace je základem spokojeného spánku

Kokosová vlákna pomáhají tělu držet páteř i při spánku ve zdravé poloze, jde o velmi kvalitní oporu, která zajistí tvarovou stálost každou noc. Díky své vysoké schopnosti odvádět vlhkost se hodí i pro osoby s vyšší potivostí.

Matrace s koňskými žíněmi patří mezi nejluxusnější druhy na trhu. Jsou výborně prodyšné a odvádí skvěle vlhkost. Jejich velkou předností je i odklánění geopatogenních zón, což pomůže ke kvalitnějšímu spánku. Jedná se o plně antialergenní matrace a účinně bojují i proti tvoření plísní či bakterií.

Matrace obohacené o mořskou trávu jsou vysoce elastické, zachovávají si tak původní tvar a prodlužuje se celková životnost. Vyznačuje se aromaterapeutickými vlastnostmi, které pomáhají mít kvalitní spánek. Je plně antialergenní a brání usazování plísní i bakterií.

Na trhu můžete sehnat také matrace s extrakty z eukalyptu, levandule, heřmánku nebo jiných bylinek. Každá má své specifické vlastnosti, proto je nejlepší vybrat dle vlastních preferencí.

 

5)    Při výběru matrace myslete i na věk uživatele – každé období má jiné potřeby

Každé věkové období má jiné požadavky pro spánek a s tím související potřeby, které jsou kladené na matrace. Máme 4 základní rozdělení dle věku:

 1. Matrace pro miminka a do dětských postýlek je potřeba vybírat zvlášť obezřetně, protože v lůžku děťátka stráví podstatně více času než dospělý člověk. Volí se nejčastěji z kokosových vláken, mořské trávy nebo jiných přírodních materiálů, které zajistí perfektní odvětrávání.
 2. Dětské matrace a matrace pro studenty byste měli vybírat ideálně z tvrdších variant nebo s tuhostí dvojího typu, aby si dítě mohlo při svém růstu vybrat vždy aktuálně pohodlnější stranu.
 3. V matracích pro dospělé máte nejširší možnosti pro výběr. Stačí si zvolit dle svých preferencí v materiálu i tuhosti od měkkých po tvrdé typy.
 4. Matrace pro seniory se doporučuje pořizovat s vyšší výškou a měkčí tuhostí. Obojí z důvodu, aby se z postele lépe vstávalo a nedělaly se zbytečně otlaky.

 

zdraviInvestice do zdraví se vyplatí, začněte u volby správné matrace. Nekupujete si ji každý den, proto byste její výběr neměli v žádném případě uspěchat ani podcenit. Zamyslete se nad tím, co vám vyhovuje a omrkněte nabídku na trhu. Ideální matraci najdete, stačí si jen uvědomit své potřeby a zúžit výběr.

 

Zvažujete, jakou vybrat postel pro své dítě, aby spokojeně a klidně spalo celou noc? Mrkněte na náš další článek a nasbírejte inspiraci.