Ušetřete místo v pokojíku. Všechny PATROVÉ A ZVÝŠENÉ postele se SLEVOU 9 %. Jen do dnešní půlnoci. ⏰

Jak zařídit domácnost, když jste alergik nebo ho máte v rodině?

✎ 7 min čtení

Logo 2000x1000 (1) (kopie)

Alergie je civilizační onemocnění, které se objevuje u čím dál většího množství dospělých i dětí. Patříte mezi ně vy nebo někdo z vaší rodiny? Zařiďte si domácnost tak, abyste nemuseli řešit žádné nepříjemné projevy, kterým se dá předejít.

9520-19_detsky-pikleruv-trojuhelnik-piky-s-mustkem
Čím mám vybavit byt, ať vyhovuje alergikovi a zároveň je útulný?

V boji proti prachu a různým alergenům jsou správnou volbou přírodní materiály, které jsou pro alergiky nejlépe snesitelné. Na co si dát pozor, ať vyberete vhodné vybavení? Připravili jsme pro vás několik tipů. 

Co byste měli pořídit: 

  • nábytek z masivu s antialergenním lakem

Dřevěný nábytek vybírejte co nejjednodušší, aby prach dostal minimální šanci se usazovat. Ideální je s hladkým povrchem, ošetřený přírodním lakem, na kterém prach jen tak neulpí a škůdci se mu vyhnou obloukem.

  • kvalitní antialergenní matraci, povlak, polštáře i peřinu 

Největším útočištěm pro roztoče v bytě je postel. Jde o místo, kde relaxujete, odpočíváte a spíte. Z toho vyplývá, že bychom měli věnovat co největší pozornost nejen samotnému lůžku, ale především kvalitní hypoalergenní matraci, jejímu povlaku, polštáři a peřině. Dost často tento fakt bohužel opomíjíme a zvolíme špatný materiál. Udělejte změnu a vyberte už napoprvé správně.

  • lůžkoviny z přírodního materiálu

Ložní prádlo a další textilie pořizujte z přírodního materiálu, nejlépe ze 100% bavlny, která je lehká, hřejivá, prodyšná a její údržba nenáročná. Výplň polštáře a přikrývky by měla být antialergenní – velmi vhodné a osvědčené bývá duté vlákno.

.
.
.
.

idnes clanek

Buďte obezřetní hlavně u dětí

Velkou pozornost byste měli při volbě nábytku i vybavení především věnovat dětské posteli. Správný výběr matrace a ložního prádla může ovlivnit to, jak moc se alergie u vašeho potomka rozvine. Nedovolte, aby se musely vaše ratolesti potýkat s touto civilizační chorobou i v dospělosti, když můžete od počátku volit řešení, co tomu zabrání.

Myslete také na častější výměnu lůžkovin a jejich praní alespoň jednou za 10 dní, které by mělo probíhat jen při vyšších stupních od 60 °C. Co tři měsíce by se pak měly prát polštáře a peřina.  

Jak správně uklízet a čistit vybavení pokojů od alergika? 

Pamatujte na 4 základní zásady

  1. Udržujte domácí prostředí striktně nekuřácké.
  2. Vylučte z výbavy koberce přes celou místnost, záclony i závěsy – pokud to nelze, pravidelně je perte a vysávejte.
  3. Umývejte pravidelně podlahy i další plochy nábytku, kde se zadržuje prach. 
  4. Pořiďte čističku vzduchu – zbaví místnost prachu, virů, bakterií, pylů, roztočů i nečistot.

bhghjkgj

Omezovat hračky nemusíte, stačí o ně jen vhodně pečovat

Je nám jasné, že plyšové nebo textilní hračky jsou pro správný vývoj smyslů i rozumových schopností dítěte důležité. Jsou však také plné roztočů, které zhoršují alergické projevy. Vyřešte to jednoduše – pravidelně je perte při vysoké teplotě a po skončení hraní uzavírejte ideálně do nádoby, kam nemůže jen tak snadno proudit vzduch a prach, např. dřevěné bedny, skříně nebo třeba šuplíků.