Jak efektně ušetřit prostor v malém pokoji

✎ 4 min čtení

bytovy design

Mnoho z vás si tím určitě prošlo – malý byt nebo třeba jen menší pokoje v rodinném domě. Ve všech zmíněných je potřeba šetřit s místem. Jak však správně na to? 

21400-2_simone-lozko-na-antresoli

3 tipy pro úsporu každého centimetru

  1. Pořiďte si vyvýšenou postel

Plocha pro spaní zabírá v místnosti již tradičně velké množství prostoru. Avšak pokud si pořídíte vyvýšenou postel, máte vyhráno a o další pořádný kus místa navíc. U stropu budete spát a dole můžete umístit psací stůl nebo třeba menší gauč.

  1. Využijte veškeré možnosti pro úložný prostor

Máte volno pod postelí? Vyberte si pod ni prostorný šuplík! V chodbě je volná zeď? Přibijte na ni knihovničku nebo police na drobné věci. Snažte se využít každý kousek místnosti ve svůj prospěch. 

  1. Volte menší nábytek po více kusech

Prostorově lépe vypadá, když budete mít v pokoji místo jednoho velkého gauče dvě menší křesla. A přiznejte si to, je to i docela velká výhra – půjde s nimi i lépe manipulovat a různě po místnosti přemisťovat. 

.
.
.
.

 

Zvětšete svůj byt také opticky

I s malým prostorem k bydlení se dají dělat věci. Stačí jen správně uchopit jeho možnosti a nebát se využít dostupných prostředků. Máme pro vás několik tipů, které vám ve vašem boji s místem zaručeně pomohou. Tak jdeme na to! 

  1. Zdi i strop ideálně vymalujte bílou barvou

Dostatek světla je základ. Pokud zvolíte na malování zdí sytou barvu nebo dokonce na každou z nich dáte jiný odstín, tak z malého prostoru uděláte vizuálně ještě menší. Myslete na to a volte radši bílou! Je to klasika, která nezklame.

  1. Oddělte spací prostor od obytného

I když máte menší prostor k životu, tak se s ním dá hodně dobře pracovat, pokud se nad ním zapřemýšlíte. I pouhé optické oddělení postele od kuchyně či obýváku s pomocí paravánu nebo třeba dřevěné příčky velmi pomůže.

  1. V celém bytě mějte jeden dekor podlahy

U podlahové krytiny to je stejné jako zdí nebo stropu. Myslete při zařizování na stejnou barvu a ideálně volte světlejší odstíny, které celý prostor zvětší a udělají ho více vzdušnějším. 

  1. Pořiďte si zrcadla 

Mít doma zrcadlo pomůže opticky opět celý prostor o něco zvětšit, vložte ho klidně do skříně nebo umístěte do koupelny. 

  1. Dostatečně byt osvětlete

Znáte to – čím více světla, tím více pohody. Volte pro své bydlení ideálně kvalitní osvětlení, které nebude jako svíčka v kostele, ale dodá celému bytu jas v noci stejný, jako by dalo sluníčko ve dne.

  1. Pořiďte si nábytek v podobné barvě jako zdi a podlahy

Říkáte si, že vše bude splývat? Není tomu tak. Dodáte opticky celému bytu více místa, bude působit moderně a navíc potěší na pohled každého milovníka decentního designu. 

Před zařizováním menšího bytu vždy plánujte. Nikdy není dobré podcenit dostupný prostor a někdy se ho nakonec díky pečlivému promyšlení ukáže více, než se původně zdálo. Buďte proto připraveni a nenechte se ničím zaskočit.