DOPRODEJ dětského nábytku i dekorací až - 46 % a vše SKLADEM. 👉 Vybírejte v kategorii SLEVY.

Proč je důležité, aby si dítě rozvíjelo motoriku?

✎ 8 min čtení

Logo 2000x1000 (1) (kopie)

Rozvoj motoriky u dětí je důležitým faktorem, který souvisí se schopnostmi psaní, čtení, zavazování tkaniček i jinými činnostmi potřebnými pro samostatný život. Pojďme se nyní společně podívat na tipy, jak na to správně.

idnes clanek

Co je to motorika

Motorika zahrnuje všechny pohyby našeho těla a jejich vzájemnou koordinaci. Důležitá je také celková obratnost a pohyblivost, kterou disponujeme. Motorický vývoj člověka začíná hned po jeho narození a rozvíjí se v podstatě celý život, avšak nejvíce stěžejní je první rok na světě. V tomto období je důležité, aby si dítě začalo osvojovat základy hrubé a jemné motoriky, které jsou základním kamenem pro budoucí vývoj.

 
Jak rozvíjet HRUBOU motoriku?

Hrubé motorické dovednosti zahrnují velkou skupinu svalů zodpovědných za činnosti, jako jsou třeba chůze, běh, skákání nebo jízda na koloběžce. Již od třetího měsíce života můžeme dítě pokládat na břicho a nechat jej tzv.„pást koníčky“. Dítě si tak postupně zpevňuje záda a buduje svalovou hmotu, která je důležitá pro další pohybové fáze vývoje, jako jsou sed, batolení a nakonec chůze.

U starších dětí je pro zdravý rozvoj hrubé motoriky důležitý pravidelný pohyb, můžete je například:

  • učit jezdit na koloběžce nebo na kole;
  • učit skákat přes švihadlo;
  • vzít na dětské hřiště s prolézačkami;
  • naučit plavat.

9311-3_detska-balancni-houpacka-yupee
Jak rozvíjet JEMNOU motoriku?

Jemná motorika vyžaduje přesnou a koordinovanou práci rukou, přesněji prstů na rukou. V rámci předškolního věku dítěte se diferencuje pravorukost či levorukost, děti by pak měly být schopny využívat různých nástrojů při pracovních činnostech, například pomocí nůžek, pravítek, pastelek. Při jejich osvojování se klade důraz na koordinaci rukou a očí, která je nezbytná pro zvládnutí obtížnějších úkolů, zvláště pak psaní. Jak můžete dítěti pomoct rozvíjet jeho jemnou motoriku při každodenních úkonech?

.
.
.
.

Důležité jsou praktické dovednost: 

  • zavazování tkaniček;
  • zapínání a odepínání knoflíků;
  • odemykání dveří klíčem;
  • věšení prádla kolíčky apod.

Ateliér 4 
Motorický vývoj dítěte od narození po první krůčky

Dítě si rozvíjí hrubou i jemnou motoriku od narození. Jak už jsme zmínili, mezi první kroky pro zdravý rozvoj hrubé motoriky patří tzv. „pasení koníčků“. Pokud dítě tuto dovednost již ovládá, samovolně se pokouší následně posadit. Posléze (průměrně kolem 6.-8. měsíce věku) můžete dítě motivovat jeho oblíbenou hračkou – položte ji kousek od něj a nechte ho, aby se pro ni natáhlo, popřípadě se k ní doplazilo. Při pravidelném cvičení si dítě zanedlouho osvojí dovednost plazení či batolení. Pak už je jen otázkou času, kdy se vaše ratolest postaví a začne chodit.

Co se jemné motoriky týče, zde mezi první zvládnuté dovednosti obvykle patří úchop. Aby si děti do jednoho roku věku jemnou motoriku osvojily ještě více, můžete volit aktivity na přebírání korálků, kostek apod.

9520-19_detsky-pikleruv-trojuhelnik-piky-s-mustkem

 
Motorika dětí v předškolním věku

Máte-li doma již předškoláka, je velmi důležité, aby si s vámi při různorodých aktivitách osvojoval především jemnou motoriku, bude ji totiž potřebovat při psaní, vystřihování nebo malování. Získaná koordinace oka a ruky navíc dítěti pomáhá při čtení.

Mezi oblíbené činnosti, které dítěti rozvíjí jemnou motoriku a tím mu uvolňují ruku i zápěstí, patří:

  • puzzle a skládačky;
  • stavebnice;
  • navlékání korálků;
  • modelování z plastelíny a mnoho dalších.

Je stěžejní, aby si dítě rozvíjelo motoriku, jelikož se až po zbytek svého života bude setkávat s činnostmi, kde ji bude každý den potřebovat. Podpořte správný rozvoj, když nyní víte, jak na to.

×

Splátková kalkulačka ESSOX