12% SLEVA na dětský nábytek z vybraných kolekcí. 👉 Klikejte na kategorii Slevy.

Jak naučit své dítě spát samo a celou noc?

✎ 3 min čtení

Logo 2000x1000 (1) (kopie)

Kruhy pod očima, rozcuchané vlasy, nepřítomný pohled a zmatené chování. Poznáváte se? Takto vypadá po ránu či dopoledne hodně maminek. Zase se nevyspaly, protože jejich dítě celou noc řádilo či plakalo. Jak to udělat, aby vaše dítě spalo klidně od večera až do rána?

kategorie články (5)

Jak na spánkový režim U KOJENCE 

Pro začátek se zbavte mýtů, historek a srovnávání a uvědomte si, že mladší děti zkrátka spát na přání nebudou. Lidský spánek se dělí na mnoho hlubších či mělčích fází, při kterých se probouzíte (i když si to ne vždy pamatujete), a miminka jich mají ještě víc. Také dávají často křikem najevo, že se chtějí najíst. Doporučujeme zajít za nimi do pokojíčku a nakrmit je. Upřímně, nic moc efektivnějšího totiž nevymyslíte.

Můžete samozřejmě spát přímo s dítětem (nebezpečí zalehnutí je dalším moderním mýtem, reálně prakticky nehrozí), nebo dát jeho postýlku vedle té svojí. Dítě se sice také občas probudí, ale většinou zase rychle usne, protože vás vnímá a ví, že je vše v pořádku.

domeček male dite

Naučte BATOLE spát samo ve své posteli

V šesti měsících se ale situace mění. Děti začínají mnohem víc vnímat svět kolem sebe a je možné do jejich spánkových návyků konečně tak trochu šťouchnout. Nejjednodušší, ale pro mnohé emotivně problematickou možností je naučit dítě spát samo. V této fázi je nejlepší, když má dítě už svůj pokoj.

Přes den dítě zaměstnejte. Pokud se bude od rána do večera dobře bavit, unaví se a v důsledku usne snadněji a tvrději. Stačí procházka s kočárkem, při které koupíte večeři nebo si popovídáte s kamarádkou.

.
.
.
.


S tím souvisí i potřeba pravidelných rituálů, které každé dítě uklidňují. Nedoporučuje se před spaním pouštět do žádných velkých dobrodružství. Hodinku před odchodem na kutě už najeďte na klidný režim, vyhýbejte se aktivitám a nechte dítě, aby si v klidu vnitřně zpracovalo celý den.

Před hlavním spaním můžete miminko umýt, namasírovat a pak mu třeba přečíst pohádku. Ale pozor, soustřeďte se na už známé příběhy, aby dítě nemuselo zpracovávat nové podněty. Jinak by se jeho mozek probral a vaše snaha by mohla přijít nazmar. 

domeček 3 lete dite

Zařiďte svému ŠKOLKOVÉMU DÍTĚTI bezpečný spánek

Děťátko příliš neoblékejte a používejte ideálně přírodní materiály. Také mu nachystejte jeho oblíbeného plyšáka. Pokud ještě usíná s plenkou, vyměňte ji za čistou, ať spí v suchu.

V období kolem tří let věku dítěte je čas vyměnit postýlku za komfortnější dětské lůžko. Velikost by měla být dostačující nejen pro vaše dítě, ale také pro případ, kdy bude nemocné a budete v noci usínat s ním nebo mu před spaním číst pohádky.

Myslete na bezpečnost svého prcka. Naštěstí je pro maminky v dnešní době k dostání mnoho příslušenství, které ochrání jejich dítě před pádem z postele nebo nárazem do zdi. Opatřete jeho lůžko bočnicemi. I když bude ve snu bojovat s draky, zůstane bezpečně v posteli. Kolem zdi mu rozprostřete polštáře nebo plyšáky. Může se ovšem stát, že je ve spánku rozhází. Proto jsou účinnější panely na zeď, které jsou na dotyk měkké, nehnou se a díky spoustě barvám dělají v pokojíku parádu. 

vkgh

Postel pro PŘEDŠKOLNÍ A ŠKOLNÍ vybírejte společně 

Předškolní děti potřebují kromě postele také kvalitní matraci pro zdravý růst jejich kostí. Zároveň už to nejsou jen malí trpaslíci, ale děti se svým názorem. Vybírejte proto společně tvar i barvu postele, jaká se bude vašemu dítku líbit a ve které tak bude spokojeněji usínat.

Nakonec to nejdůležitější...

Vaše dítě je unikátní. Není stejné jako sousedčino, které dle těžko uvěřitelného vyprávění usíná jako voják na povel, není jako dítě herečky z časopisu, podle níž je necitlivé nechat maličkého plakat.

Poslouchejte instinkt a preferujete své zkušenosti před cizími. Uvidíte, že se vaše dítě dřív nebo později naučí spát jako dudek a v jeho odpočinku najdete svůj klid i vy. 

 
.
.
.
.