Učení Montessori: Hravá cesta, jak vychovat samostatné a chytré dítě

Běžné vzdělávání dětí potřebuje nutně změnu. Cítíte to také? Učení Montessori je ověřeným řešením, které bude bavit ratolest i vás a začít můžete klidně hned už u vás doma. 

ditePoznejte filozofii Montessori, ať z vašeho dítěte vyroste jedinečná osobnost

montessori1Chcete mít chytré a samostatné dítě, které se bude rozvíjet každou svou činností? Učení může být hrou v každé situaci, třeba i při úklidu oblečení na vešáček, který je přizpůsobený vašemu potomkovi nebo i při ulehání ke spánku v jeho postýlce. Pomozte své ratolesti k tomu, aby byla na reálný život skutečně připravená a uměla nejenom přijímat rozkazy jiných, ale sama myslet a řešit různé situace. 

Filozofie Montessori je založena na pochopení potřeb dítěte, které jsou jedinečné. Každý člověk má během svého života několik citlivých období, která jsou vhodná pro začátek konkrétního vývojového kroku. Když se třeba objeví první chuť číst nebo zájem o čísla, nemělo by se to jen přejít, protože dle pouček na to vaše dítě není ještě připravené. Je třeba poslouchat svou ratolest a jeho individuální potřeby.

Pokud váš potomek svůj nejvhodnější čas promešká, start bude pro něj mnohem těžší. Nenechte nic náhodě!   

Čím se řídí učení Montessori?

  • Pamatujte na to, že nejste velitelem a nedotknutelnou autoritou, ale průvodce životem svého dítěte.
  • Posilujte sebevědomí a samostatnost své ratolesti, rozvíjíte tím myšlení i osobnost. 
  • Dovolte dítěti volbu místa i pomůcek pro učení či hraní s ohledem na jeho věk i psychický vývoj.
  • Chyby neberte negativně, ale jako motivaci do většího cvičení.
  • Přiměřeně svou ratolest chvalte i za činnosti, které berete jako samozřejmost. Srovnání hraček do poličky je také úspěch!
  • Žádné tresty ani napomínání do výchovy nejsou potřeba – dítěti však poskytněte svobodu jen v případě, že s ní umí vhodně naložit.


Montessori
Vždy je potřeba přistupovat ke svému dítěti s citem a pochopením, když ho připravujete na jeho další život. Staňte se jeho rádcem, kterému si může říct kdykoliv o pomoc, avšak zároveň zvládne většinu úkolů sám. Podpořit jeho přirozený vývoj myšlení i samostatnosti je možné nejenom při volbě školy, ale také doma. 


rodina-2detsky pokoj benlemi
Jak dítě učit hrou s Montessori i u vás doma?

Pro začátek změny není třeba složitých pomůcek nebo speciálních hraček, základ vidíme v jednoduchých a praktických věcech, jakým je originální a ručně vyráběný nábytek. Dítě ho využije od svého narození a může ho provázet klidně i celým jeho životem.

Začít může třeba u pohodlné domečkové postele, která podpoří jeho fantazii nebo i věšáku na oblečení či policové skříňky, do které samo dosáhne, kdykoliv bude potřebovat. Nic mu tak nebude bránit k tomu, aby si udržovalo v pokojíčku pořádek a zároveň se tak učilo větší samostatnosti. 

Existuje spousta knih i jiných materiálů, které můžete využít, abyste se vzdělávali ve filozofii Montessori do větších podrobností. S námi jste získali základní náhled, proč do toho jít a stojíme si za tím, že dítě si vaši důvěru zaslouží. 

 

 Jak svému dítěti vybrat ideální postel? Zjistíte v našem dalším článku.