Oslavme společně 7 let Benlemi! ✩ Roztočte Narozeninový kolotoč o stovky slev, poukazů a cen.

Jak správně vybrat matraci pro dítě, aby zdravě rostlo a dlouho spalo

Každý rodič si přeje pro svou ratolest to nejlepší. Zdravý a spokojený spánek by měl být jednou z nejvyšších priorit. Na co všechno brát ohled při výběru matrace pro dítě?

U miminek i větších dětí je potřeba při pořízení matrace myslet na odlišné parametry oproti dospělým spáčům. Vzhledem k jejich rychlému růstu i vývoji těla musíte brát v potaz nejenom správnou velikost, ale i nosnost, materiál a také tuhost, aby vše vyhovovalo aktuálním potřebám ratolesti.

Co hlídat při výběru matrace pro dítěNávrh bez názvu (23)

  • Vhodnost pro věk a váhu dítěte.

  • Dobrý odvod vlhkosti.

  • Tvrdost matrace by měla být na stupni 4-5, kdy 7 je nejtvrdší.

  • Snadnost údržby a možnost čištění.

     

dite  NÁŠ TIP: Další řešení pro občasné dětské „nehody“ (např. z důvodu nočního pomočování) je chránič matrace.

3 věci, na které si dát pozor při výběru

  1. Pokud má vaše dítko na výšku méně než 150 cm, vyhněte se matraci se zónami. Je to z důvodu, že každá zóna má za úkol polohovat jinou část těla a u menších ratolestí by došlo k nesprávnému podpírání během spánku, což by jim mohlo spíše do budoucna uškodit.

  2. Potřeba je také myslet na vhodný rošt, který pomůže rovnoměrně rozložit hmotnost dítěte a zároveň podpoří kvalitní odvětrávání.

  3. U dětí počítejte s tím, že každá matrace má jinou nosnost a budete ji muset kontrolovat, jak bude ratolest postupně růst.

Matrace pro miminka a menší dětipony

Od narození až do období před nástupem do školy děti potřebují více spánku. S tím souvisí i delší trávení času v posteli, která by na podobnou zátěž měla být 100% připravena nejenom ve své konstrukci, ale hlavně vhodně vybrané matraci. Ideální je volit matrace z přírodních materiálů, mezi které se řadí třeba latex, kokosové vlákno nebo koňské žíně. Výška by měla být od 6 do 10 cm a ve střední tuhosti.

zdravi  DOPORUČENÍ: Po 5-7 letech je vhodné dětskou matraci vyměnit z hygienických důvodů.

Matrace pro větší děti a teenagery

Návrh bez názvu (25)U dospívajících dětí se můžete zaměřovat už na podobné parametry matrací, které byste řešili u sebe. Stejně jako předtím je potřeba matrace tuhá nebo středně tvrdá. Ideální jsou varianty ze studené pěny, protože zajistí zdravou oporu pro páteř během vývoje. Paměťové pěny je doporučováno volit nejdříve od 12 let z důvodu, že si tvoří „otisk těla“, který není vhodný pro rychle rostoucí dětské tělo.

 

Zajímá vás, v čem jsou výhody nepropustného chrániče na matraci? Podívejte se na informace v našem dalším článku a zjistěte, zda je vhodný i pro vaše blízké.