Japonské tatami: Proč sáhnout po nízkém lůžku dle vzoru dlouhověkých Asiatů

Evropské postele se inspirovaly tradičním japonským tatami a vy se tak můžete těšit na lůžka s nízkým rámem. Přináší designový vzhled, ale také pohodlí. Jak vypadají a jsou pro vás dobrou volbou?

9287-11_designove-dvouluzko-tatami-v-japonskem-stylu-bila


Co to je tatami

Jde o tradiční japonskou rohož, která se využívá i jako modulární podlahová krytina. Vyrábí se z rýžové slámy a na dvou stranách má prošívanou látku. Dostupné bývá ve velikostním poměru 2:1, nejčastěji v rozměru 190 cm na 80 cm, avšak liší se dle regionu.

Historii tatami hledejte už v osmém století našeho letopočtu, kdy celé Japonsko bylo výrazně ovlivněno šlechtou a buddhistickými mnichy. Na rohož se obvykle dával futon, který sloužil jako matrace pro pohodlnější odpočinek a zvýšení hygieny při spánku nízko u země.

 

Je pro vás postel ve stylu japonského tatami vhodná? 9287-9_designove-dvouluzko-tatami-v-japonskem-stylu-detail

Každému vyhovuje jiná výška postele, proto je potřeba brát ohled hlavně na vlastní pohodlí. Sedí vám spaní nízko u země a čelo vám spíše u lůžka zavazí? Postel v japonském stylu tatami je v takovém případě ideální volbou.

Jednoduše na rám položíte pevný rošt, který umožní matraci dobře větrat a zamezí se díky tomu vzniku plísní nebo nepříjemnému zatuchnutí.

 

point3

 

NÁŠ TIP: Dotvořte poklidnou atmosféru ložnice samolepkami na zeď.

 

Jakou zvolit matraci do postele s nízkou výškou?

Do postelí s nízko položeným rámem se hodí vyšší matrace, např. výška 20-30 cm. Je to hlavně z důvodu, aby se vám pohodlněji vstávalo. Má to však i pozitivní vliv pro osoby s alergií, protože nejvíce roztočů se nachází právě u země.

 

Kvalitní postel s vyhovující výškou je základ. Avšak správný výběr matrace je také důležitý. Proč je u ní důležité zónování? Mrkněte do našeho dalšího článku.