Podle čeho vybírat prostěradlo pro dítě i dospělého?

✎ 7 min čtení

blog spanek

Co na tom, že máte luxusní postel, polohovací rošt a kvalitní matraci, když špatná volba prostěradla vám způsobí přerušovaný a neklidný spánek. Vybírejte i lůžkoviny správně. 

prosteradlo benlemi

Často se při přípravě nového prostoru ke každodenním odpočinku opomíjí fakt, že velmi důležitou částí lůžka je pro dospělé i děti kvalitní prostěradlo. Myslete na to i vy. 

3 rady, na co byste měli pamatovat při nákupu prostěradla

 1. Rozhodující faktor pro správnou volbu je rozměr matrace, konkrétně její šířka/délka/výška. Prostěradlo na ni musí dokonale sednout. Je to základ pro komfortní spánek, protože zmuchlané nebo nesedící části umí pořádně potrápit.  

 2. Jelikož je naše pokožka s lůžkovinami v přímém kontaktu, měla by nám být příjemná na dotek. Pořiďte proto vždy materiál, který vám sedí. Velmi oblíbenou volbou bývá 100% bavlna nebo jersey.

 3. Zkuste se řídit heslem: „Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci.” Málo kvalitní prostěradlo se po prvním vyprání proděraví, změní tvar nebo ztratí barvy. Pokud vám záleží na vzhledu i funkčnosti, kupujte vždy s rozvahou a nesahejte vždy jen po tom nejlevnějším. 

bočnice

5 tipů na volbu materiálu. Jaké prostěradlo je pro mě nejlepší?

Na trhu se v současné době vyskytuje spousta různých druhů lůžkovin. Jak máte poznat, která se hodí pro vás? Pokud zatím nemáte žádnou oblíbenou, připravili jsme pro vás popis 5 nejčastěji využívaných prostěradel

1) Plátěná 

Plátěná prostěradla jsou známá od nepaměti. Už naše prababičky používaly 100% bavlněné lůžkoviny a tento trend vydržel do dnešní doby. Proč tomu tak je?

 • Jsou měkké a příjemné i k citlivé pokožce. 
 • Oceníte jejich výbornou savost a prodyšnost. 
 • Díky svým vlastnostem jsou vhodné pro horké letní noci i chladné zimní dny. 
 • Dostupné jsou v klasické bílé barvě, ale i v různých jiných odstínech a též v praktickém provedení na gumu pro lepší přilnavost k matraci.
.
.
.
.

2) Flanelová

Na výrobu flanelových prostěradel se používá hustě tkaná, česaná bavlněná látka. Potěší vás svou hebkostí, jemností na dotek a v chladném období si díky nim vytvoříte v posteli příjemné teplíčko, ve kterém bude usínání pohádkou. Jsou velmi praktická díky napínacímu provedení s všitou gumou, která stáhne prostěradlo pod matraci a udržuje ho stále dokonale vypnuté. 

3) Jersey (žerzej)

Jsou taktéž vyrobeny ze 100% kvalitního bavlněného úpletu a patří mezi nejoblíbenější variantu napínacích prostěradel. Nejsou tak hřejivá jako froté, ale jsou velmi příjemná, hebká a měkoučká na dotek. Jejich velkou výhodou je, že nemusíte po jejich vyprání stát u žehlícího prkna, jelikož se nemačkají. Lze je využívat celoročně a stanou se tak nedílnou součástí lůžka.

mikroplysove-prosteradlo

4) Jersey s lycrou

Spojením bavlny a lycry se stala napínací prostěradla vysoce pevná, stálá a pružná po dlouhá léta. Díky své elastičnosti je jejich roztažnost obousměrná – do délky i šířky. Jsou velmi jemná a příjemná k pokožce, vhodná i pro alergiky. Ani při dlouhodobém používání neztrácejí na kvalitě. Stanou se dokonalou ozdobou každého lůžka i dětské postýlky.

5) Z mikrovlákna  

I když jsou prostěradla z mikrovlákna na trhu nováčkem, těší se velké oblibě. Jsou vyrobená ze 100% polyesteru. Díky specifickým vlastnostem tohoto materiálu jsou:

 • příjemně hřejivá, prodyšná a hebká;
 • mají skvělé termoregulační schopnosti – v létě příjemně chladí a v zimě naopak udržují tělesnou teplotu; 
 • skvělou volbou pro astmatiky a alergiky;
 • rychle schnoucí a téměř se nemačkají.  

Jak sami vidíte, nabídka v lůžkovinách je široká. Stačí jen vybrat takové, které vám bude po všech stránkách vyhovovat pro zdravý a spokojený spánek.