Provoz není omezen. Naopak podnikáme kroky, které zvyšují bezpečí vás, zákazníků i našeho týmu. Aktivně VYRÁBÍME i DORUČUJEME.

Jak správně pečovat o deku z merino vlny?

V červnu je vám na nohy zima při večerním grilovaní, v lednu vám mrznou pořád. Proč se zimomřivci schovávají pod deky z merina, jak je čistí a kde se tady ty merino ovce vlastně vzaly? 

Co je to merino vlna?

Naši vlnu získáváme z plemene ovcí merino, které se pásly v severní Africe a odtud se dostaly do Španělska. Místní si toto zvíře natolik oblíbili, že se ovce merino stala jedním ze symbolů země a až do roku 1800 byl jejich vývoz zcela zakázán. Přesto se pašerákům podařilo přepravit několik kusů do Francie a poté i dalších zemí, zejména do Austrálie, která je dnes hlavním producentem luxusní merino vlny.

kvlaitní vlna
Ovce merino mají tenké, hustě rostoucí chlupy. Každá z nich ročně poskytne 2–4 kg vlny, nejlepší jedinci až 10 kg a rekordmanům chovatelé ostříhali neuvěřitelných 30 kg vlny! Ovce se obvykle stříhají jednou do roka, a to holicím strojkem. Rekord v „oholení ovce“ činí 40 vteřin! Po ostříhání se vlna očistí, vypere a nechá vyschnout. Zkrátka, zabere to spoustu práce, než se můžete v posteli přikrýt svou nadýchanou vlněnou dekou.
  

Snímek obrazovky 2019-02-19 v 20.14.40Proč se v zimě zabalit do plédu z merino vlny?

  • Vlněné vlákno má spoustu výstupků zachycujících teplo, proto je mimořádně hřejivá.
  • Kromě toho absorbuje vlhkost v míře až 30 % svého objemu, což je mnohem víc než třeba u polyesterů.
  • Vlna je také antibakteriální a ideální na zahřátí pro alergiky.
  • Deky z merino vlny nezapáchají ani při dlouhodobém válení na gauči.
  • Dokáže také regulovat optimální teplotu těla a odpařovat přebytečnou vlhkost do ovzduší.
  • Deku není kousavá, takže se jí rády zakryjí i vaše děti.
  • Přírodní materiál rovněž snižuje napětí a bolest.

Jak se o vlněnou deku starat?

Starat se o deku z merino vlny není obtížné, přesto doporučujeme dodržovat několik jednoduchých pravidel. S dekou manipulujeme jemně, abychom ji omylem nepoškodili. Má ráda prostor, takže ji raději nezavírejte do šuplíku, potřebuje totiž „dýchat“.

Když se vám na ni nachytá prach nebo se v postýlce „ubytuje“ váš pejsek, bude potřeba deku očistit. Nejjednodušší je ji pravidelně protřepávat a větší nečistoty jednoduše vytáhnout. Ovčí vlna přirozeně podléhá plstnatění. Během něj mohou vznikat žmolky, které opatrně vyjmeme prsty.

Snímek obrazovky 2019-02-19 v 20.14.49Jak vyčistit špinavou nebo politou deku? 

Pokud se vám stane nehoda a při příjemném posezení s rodinou deku omylem polijete vínem či kávou, rozhodně nenechte skvrny zaschnout. Nejprve ji očistěte studenou vodou, poté mezi ručníky vymačkejte zbylou vodu a volně rozloženou ji nechte uschnout.

POZOR: Nikdy neperte deku v pračce a nečistěte ji chemickými přípravky. Přírodní materiál je nejlepší ošetřovat přírodou.

Pod dekou se můžete válet na gauči i v posteli. Podle čeho si vybrat správné lůžko? Poradíme vám v dalším článku.